Nie da się ukryć – temperatura wody w Bałtyku powszechnie jest kojarzona jako dogodna bardziej dla morsów niż dla wielbicieli plażowania i zażywania przyjemnych kąpieli w ciepłym morzu. Jednak zmieniający się klimat łamie te stereotypy i kusi urlopowiczów coraz wyższymi, średnimi temperaturami wody, jak i powietrza.
Temperatura wody jest uzależniona od kilku czynników, jak choćby temperatura powietrza, czy kierunek i siła wiatru. Skoro na przestrzeni lat regularnie odnotowujemy coraz wyższe temperatury powietrza np. w lipcu, nie ma co się dziwić, że i temperatura wody w Bałtyku latem jest coraz wyższa. Zimy są łagodniejsze, a tym samym woda w morzu o tej porze roku jest cieplejsza niż dawniej więc morze po ciepłej zimie nagrzewa się latem szybciej.
Temperatura różni się w zależności od pory roku. W okresie letnim, od czerwca do sierpnia, temperatura wody zazwyczaj wynosi od 16 do 22 stopni Celsjusza. W pozostałych miesiącach temperatura wody jest zazwyczaj znacznie niższa, a zimą może spaść poniżej 0 stopni Celsjusza.
Dlaczego rzeczywista temperatura wody w Sarbinowie może być inna?
Dodatkowo, w zależności od miejsca pomiaru (usytuowania jednej ze stacji prowadzącej badania), temperatura wody w Bałtyku latem może różnić się nawet o kilka stopni. Jest to związane choćby z różnicami w naturalnej specyfice określonego akwenu wód przybrzeżnych. Jest to również zauważalne po ulewnym deszczu lub po dłuższych okresach silnych wiatrów. Pewne rodzaje wiatru mogą prowadzić do sytuacji, w której chłodniejsze wody z głębin zastępują ciepłe wody powierzchniowe, podgrzewane przez promienie słoneczne.